Największe jeziora świata

 

Michigan

Jezioro Michigan to jedyne jezioro z grupy Wielkich Jezior Amerykańskich w całości położone na terenie Stanów Zjednoczonych (pozostałe leżą na granicy z Kanadą). Jego powierzchnia to 57 850 km2. Jezioro to leży pomiędzy stanami Michigan, Indiana, Wisconsin oraz Ilinois. Najwięcej mieszkańców skupia się wokół miast Chicago i Milwaukee. Jednakże na wybrzeżu jeziora znajduje się wiele miejscowości wypoczynkowych, które przyciągają turystów z całego kraju. Tutejsze plaże kuszą przez cały rok czystą wodą, której temperatura praktycznie przez cały rok zachęca do zażywania kąpieli. Tutejsze plaże często nazywane są śpiewającymi, z uwagi na to, że piasek o wysokiej zawartości kwarcu, w czasie chodzenia po nim wydaje charakterystyczne dźwięki. Jezioro Michigan to także idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych – takich jak żeglarstwo. Coraz popularniejsze staje się też wędkarstwo sportowe. Nie bez powodu więc, miejsce to jest nazywane trzecim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych (obok wybrzeża Oceanu Atlantyckiego oraz Oceanu Spokojnego).



Huron

Huron to kolejne z Wielkich Jezior Amerykańskich. Jego powierzchnia wynosi 59 596 km2. Jest to jezioro, przez którego środek przebiega granica pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Składa się ono z czterech części – jeziora głównego, zatoki Georgian, Przesmyka Północnego oraz zatoki Saginaw. Jezioro to poprzez cieśninę Mackinac łączy się z położonym na terenie Stanów jeziorem Michigan. Najważniejszymi ośrodkami miejskimi położonymi wzdłuż wybrzeża tego jeziora są Togers City, Alpena Bay oraz Port Huron. Jeżeli brałoby się pod uwagę również wysepki położone na jeziorze to miałoby ono najdłuższą linię brzegową ze wszystkich Wielkich Jezior. Zarówno wzdłuż wybrzeża należącego do Kanady jak i Stanów Zjednoczonych ustanowiono parki narodowe mające chronić okoliczną przyrodę. Wśród najważniejszych wymienić należy PH Hoelf State Park oraz Huron National Forest.

 


Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii to największe z afrykańskich jezior oraz drugie pod względem wielkości jezioro słodkowodne. Jego powierzchnia to 68 800 km2. Znajduje się ono na terytorium trzech państw – Kenii, Tanzanii i Ugandy. Jezioro zawdzięcza swoją nazwę odkrywcy Johnowi Speke, który to w 1858 r., na cześć ówcześnie panującej królowej brytyjskiej nowo odkrytemu miejscu nadał imię władczyni. W jeziorze oraz na terenach do niego przyległych żyje wiele endemicznych gatunków zwierząt, które niestety zagrożone są przez działalność człowieka, między innymi przez sprowadzanie gatunków niszczących ekosystem. Dla zachowania naturalnej przyrody regionu utworzono wiele parków takich jak Rubondo Island. W pobliżu jeziora znajduje się jeden z najbardziej znanych parków narodowych – Serengeti. Ciekawostką jest to, że na półwyspie Koja leżącym nad jeziorem jest cmentarz uchodźców z Polski, którzy uciekli z kraju w czasie II wojny światowej.

Jezioro Górne

Jezioro Górne, z powierzchnią 82 410 km2 plasuje się na drugim miejscu w naszym rankingu (jest ono największym jeziorem słodkowodnym). Należy ono do grupy Wielkich Jezior, które położone są u zbiegu granic Kanady i Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o jezioro Górne to jego większa część położona jest na terenie Stanów. W Kanadzie znajduje się około 28 800 km2. Pomimo tego, że jest to największe słodkowodne jezioro na świecie, to przy stosunkowo małej głębokości (w porównaniu np. z Bajkałem czy Tanganiką) nie należy do najbardziej zasobnych w wodę zbiorników. Podobnie jak nad innymi wielkimi jeziorami tak i nad Jeziorem Górnym znajduje się wiele rezerwatów mających chronić tutejszą przyrodę, ale i zabytki kultury materialnej rdzennych mieszkańców tych terenów.



 Morze Kaspijskie

Paradoksalnie największym jeziorem na świecie jest zbiornik wodny nazywany morzem. Jezioro Kaspijskie zostało nazwane morzem z dwóch powodów – słonej wody oraz gigantycznego rozmiaru, który rozciąga je aż na terytorium pięciu różnych państw – Kazachstanu, Rosji, Turkmenistanu, Iranu oraz Azerbejdżanu. Powierzchnia Morza Kaspijskiego wynosi 371 800 km2, czyli morze to ma znacznie większą powierzchnię niż Polska. Posiada ono również bardzo wysokie zasolenie wody, które waha się od 10 do 300 promili, w zależności od części morza. W rejonie Morza Kaspijskiego żyło wiele gatunków endemicznych, które zostały wytępione przez człowieka, wspomnieć należy tu miedzy innymi tygrysa kaspijskiego. Wyginięcie grozi obecnie również tutejszym jesiotrom, cenionym za ich ikrę z uwagi na zbyt wysokie połowy. Z uwagi na to, że tereny są ropodajne, wiele krajów chce mieć tutaj swoje wpływy. Duża ingerencja człowieka znacznie wpłynęła na zmianę tutejszego krajobrazu. Jednakże oprócz wielkich platform wiertniczych w wielu miejscach można podziwiać przepiękne tereny i wypocząć na położonych w zacisznych zatokach plażac

\


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Afrykańskie hity

Park Narodowy Serengeti  (Tanzania, Kenia) - można tu odbyć jedno z najlepszych safari na świecie. Park słynie z migrujących sezonowo stad a...